METALE CIĘŻKIE
- www.odkrywamyzakryte.com
- Jan 21, 2018
- 4 min read
Updated: Jul 12, 2021

Metale ciężkie są dla nas szkodliwe – to fakt. Stopniowo zatruwają nasz organizm – to również fakt. Codziennie mamy z nimi styczność – to też fakt. Nie da się ich ograniczyć ani usunąć z organizmu – to już mit, z którym pokażemy Wam jak walczyć. Przedstawiamy proste, ale skuteczne sposoby detoksykacji, które pozwolą usunąć te szkodliwe składniki z organizmu.
Metale ciężkie, czyli poznaj swojego wroga.
Metale ciężkie to pierwiastki chemiczne, które stanowią integralną część wszystkiego, wręcz całego stworzenia.
Niektóre z nich w formie nieprzetworzonej, jak np. miedź w warzywach są zbawienne dla naszego zdrowia.
Problem pojawia się wtedy, gdy mamy do czynienia z nieorganiczną formą pierwiastków takich jak miedź, żelazo, kobalt, mangan, rtęć, cynk, glin, ołów, arsen, kadm, tal, nikiel itp.
Te gromadzone w komórkach organizmu i jego narządach wewnętrznych są bardzo trudne do metabolizowania, w konsekwencji czego stopniowo zatruwają organizm, przekraczają granice normy i powodują wiele problemów zdrowotnych.
Jakich? W przypadku zatrucia organizmu metalami ciężkimi, można mówić o częstych bólach głowy, migrenach, odczuwaniu ogólnego osłabienia, drżeniu mięśni, alergiach, częstych niestrawnościach oraz arytmii serca.
W cięższych przypadkach dochodzi do chorób autoimmunologicznych, zapaleń stawów, schorzeń nerek i wątroby, choroby Parkinsona lub Alzheimera, zaburzeń pracy układu nerwowego, zaburzeń endokrynologicznych, opóźnień rozwoju płodu, autyzmu i powstawania nowotworów.
Wśród najpowszechniejszych źródeł metali ciężkich, na które narażony w bezpośredni lub pośredni sposób jest człowiek, wymienia się m.in.: żywność w tym naszpikowane pestycydami owoce, warzywa, skażone ryby, kosmetyki, dodatki do żywności, tytoń, lekarstwa i szczepionki, instalacje wodociągowe, stłuczone termometry rtęciowe i żarówki energooszczędne, narzędzia kuchenne, czy też plomby amalgamatowe.
Nie ryzykuj = ograniczaj!

Podstawa walki z usuwaniem metali ciężkich z organizmu polega na zmniejszaniu ryzyka narażenia na nie. Od czego zacząć?
Przede wszystkim od wyeliminowania z diety produktów będących potencjalnym źródłem metali ciężkich.
Należą do nich owoce morza, niektóre ryby, mięso i podroby pochodzące z hodowli o intensywnym charakterze, opryskiwane i nawożone warzywa oraz owoce, a także alkohol, kofeina i przetworzone produkty spożywcze.
Warto zainwestować także w odpowiedni system filtracji wody, np. naturalne oczyszczanie metodą szungitową oraz zakup nowych akcesoriów gospodarstwa domowego.
Osoby, które w pracy mają kontakt z metalami ciężkimi, muszą pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń i zadbaniu o ich prawidłową wentylację.
Z kolei palacze powinni raz na zawsze powiedzieć do widzenia nałogowi. Dym papierosowy to mieszanka substancji smolistych i toksycznych, w tym przede wszystkim szkodliwego kadmu.
Działaj = walcz!
Oprócz ograniczania kontaktu z metalami ciężkimi warto postawić na walkę z nimi skupioną przede wszystkim na detoksykacji organizmu.
Do tego celu doskonale sprawdzą się proste, ale skuteczne sposoby oraz naturalne antidota na obecność metali ciężkich i innych toksycznych zanieczyszczeń.
1. Kolendra – doskonale oczyszcza organizm z metali ciężkich, a zwłaszcza ze zgromadzonej w tkankach i komórkach rtęci. Detoksykacja kolendrą wymaga wytrwałości. Należy spożywać ją codziennie przez okres 3-6 tygodni w postaci świeżej jako dodatek do posiłków, pesto, dipu lub herbatki (1 łyżka świeżych liści na 250 ml wody; zaparzać przez 15 minut).
2. Algi słodkowodne Chlorella i Spirulina – znane są ze swych właściwości odtruwających organizm. Chlorella zawdzięcza te umiejętności obecnemu w niej chlorofilowi, który ułatwia usuwanie kadmu, ołowiu i rtęci z organizmu oraz glutationowi. Natomiast Spirulina świetnie radzi sobie w odtruwaniu organizmu z ołowiu.
3. Błonnik i selen – dieta odtruwająca organizm powinna zawierać ze spożywaniem pokarmów bogatych m.in. w błonnik i selen oraz witaminę C, magnez i cynk, których niedobór może mieć bezpośredni związek ze zwiększeniem przyswajania metali ciężkich. Dlatego też warto wzbogacić codzienne posiłki o produkty z dużą zawartością błonnika, np. brokuły, jarmuż, kalafior lub jego suplementację. Błonnik doskonale wiąże toksyny i pomaga usunąć je z organizmu.
Z kolei selen idealnie niweluje toksyczne działanie rtęci, srebra, kadmu i talu.
Pierwiastek ten dostarczymy do organizmu, spożywając m.in. jajka, cebulę, brokuły, orzechy brazylijskie lub po prostu drożdże.
4. Czosnek – jest nie tylko naturalnym antybiotykiem, ale i świetnym lekarstwem pozwalającym oczyścić organizm z toksyn i metali ciężkich. Dobrym sposobem na taką odtrutkę jest kuracja tybetańską nalewką czosnkową polecaną przez profesora Michała Tombaka. 35 dag obranego i startego na tarce czosnku zalewamy w słoju 200 ml spirytusu. Mieszaninę szczelnie zakręcamy i odstawiamy na 10 dni w ciemne i chłodne miejsce. Następnie nalewkę odcedzamy i ponownie odstawiamy na 4 dni. Po tym czasie można rozpocząć kurację następującymi dawkami: 1 dnia 2 x 4 krople, 2 dnia 2 x 6 kropli, 3 dnia 2 x 10 kropli, 4 dnia 2 x 15 kropli, 5 dnia 2 x 20 kropli, 6 dnia 2 x 25 kropli, 7 dnia 2 x 30 kropli i kolejne dni 2 x 30 kropli aż do opróżnienia.
5. Aktywność fizyczna i sauna – z potem wydalamy toksyny i szkodliwe metale m.in. rtęć, ołów, kadm i arsen. Sauna na daleką podczerwień, łaźnie parowe, ćwiczenia aerobowe kilka razy w tygodniu lub pojedyncza sesja na rowerze pozwalają aktywować i namnożyć ilość enzymów, które biorą udział w detoksykacji organizmu.
6. Heavy Metal Detox (HMD) – homeopatyczny preparat usuwający metale ciężkie z organizmu, oparty na bazie Chlorelli, jej czynnika wzrostu oraz nalewki z kolendry. Badania wykazały, że środek ten doskonale radzi sobie z oczyszczaniem organizmu z rtęci, niklu, talu, glinu, antymonu, ołowiu, arsenu, berylu, kadmu i uranu.
Warto pamiętać, że kuracje usuwające metale ciężkie z organizmu wymagają wytrwałości i regularności w ich stosowaniu.
Jednak ich odpowiedzialne stosowanie pozwala w przeciągu około dwóch miesięcy pozbyć się nawet 80% metali ciężkich i tym samym poprawić samopoczucie oraz zapobiec wielu nieprzyjemnym dolegliwościom i ciężkim chorobom.
P.S. Informacje są prywatnymi opiniami i poglądami. Nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np lekarza. Wszelkie rady które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.
Comentarios