Magia Świec
- www.instytutnoble.pl
- Jul 16, 2017
- 7 min read

Przed epoką elektryczności były powszechnym źródłem światła, znano je już w starożytności. Te wykonane z wosku pszczelego przeznaczone były dla wyższych sfer, zaś biedota musiała się zadowolić uformowanymi z tłuszczu zwierzęcego. Któż z nas nie palił świecy? Poprawiają nastrój, cieszą swoim kolorem, kształtem i pięknym zapachem, a niekiedy mają też walory uzdrawiające i oczyszczające przestrzeń. Pomagają ziścić się naszym marzeniom, gdy zdmuchujemy je w dniu urodzin, wspierają swoim blaskiem nasze intencje, wzmacniają modlitwy. W ogniu świecy możemy symbolicznie spalić spisane na kartce nasze troski i złe energie, których chcemy się pozbyć z naszego życia.
Światło ognia, w tym światło świec, od zawsze było uznawane za święte i co za tym idzie, związane z obrzędami religijnymi. W obrządkach chrześcijańskich światło świecy symbolizuje obecność Boga. Nawet mały płomień świecy zapewnia bardzo silną energetyczną ochronę i ułatwia znalezienie korzystnych rozwiązań, bo symbolicznie oświetla naszą życiową drogę. Często zapalając świecę, np. w kościele, w czasie komunii czy chrztu, na torcie urodzinowym nie zdajemy sobie sprawy, że uczestniczymy w rytuale magicznym.
Obecnie używa się świec głównie ze względu na ich walory estetyczne i dekoracyjne (np. dla wytworzenia nastrojowej atmosfery). Wciąż mają jednak zastosowanie w czasie rozmaitych ceremonii i rytuałów, w aromaterapii, w magii. Możemy również używać świec w odpowiednich kolorach (poprzez medytację z ich płomieniem), aby oczyścić i doenergetyzować czakry.
Zasady palenia świec w określonej intencji
Magia Świec to magia obronna, ma za zadanie wspomagać, chronić i ratować, leczyć i uspokajać.
Magia ta bazuje na magii kolorów, a do tego ważne są informacje na temat działania olejków, którymi namaszcza się świece. Magia świec jest prosta, bo aby rzucić zaklęcie, wystarczy dopasować odpowiedni kolor świecy do naszej potrzeby, olejek i znak, który wyryjemy na powierzchni świecy. Nie muszą to być jakieś skomplikowane inskrypcje, mogą to być runy lub proste symbole kojarzące się z danym zamiarem. Najlepiej, jeśli dobierzemy je intuicyjnie.
Pamiętajmy jednak o tym, by paląc świece w zamkniętych pomieszczeniach pozostać zawsze czujnym. Chwila nieuwagi, podmuch wiatru, źle dobrany świecznik i możesz doprowadzić do pożaru lub poparzenia. Nigdy też nie zostawiaj palących się świec samych w domu!
Aby z powodzeniem stosować magię świec warto, abyśmy wiedzieli o kilku ważnych sprawach. Zacznijmy od samej świecy. Świece wytwarzane przemysłowo z produktów ropopochodnych nie mają odpowiednich wibracji do celów magicznych. Kupujmy zatem świece wykonane z naturalnych składników (najlepiej z wosku pszczelego, ekologicznego wosku sojowego, stearyny), a zakupu dokonujmy w małych, kameralnych sklepikach, ponieważ świeca chłonie energie z otoczenia.
Każdą rytualną świecę, nawet taką o odpowiednich wibracjach, musimy jednak przed użyciem oczyścić z kurzu, brudu i złych energii – np. w strumieniu bieżącej wody, poprzez opalenie nad inną świecą, przetarcie spirytusem, okadzenie kadzidłem. Świeca musi być nowa, nieuszkodzona. Nie wolno używać świec połamanych, brzydkich, obłupanych czy w jakikolwiek inny sposób niepełnowartościowych, bo to odbiera im moc. Tradycyjnie nie używa się również świec zapachowych.
Dla zwielokrotnienia siły rytuału i doładowania świecy, możemy ją namaścić olejkiem eterycznym lub specjalną gotową mieszanką olejków służącą do namaszczania świec (jeśli ktoś chce i posiada odpowiednie składniki, może sam wykonać taką mieszankę, przepisy dostępne są w Internecie). Świecę namaszcza się od góry do połowy jej wysokości, wcierając w nią kilkakrotnie olejek (zawsze robiąc to w tym samym kierunku), a następnie od jej środka ku jej dołowi (także kilkakrotnie). Dla jak najlepszych rezultatów rytuału, do namaszczania świec stosuj zawsze w pełni naturalne olejki eteryczne. Możesz też ostrym narzędziem wydrapać/wyryć na świecy zaklęcie, intencję lub symbol, a także przybrać ją i ozdobić według własnej fantazji. W ten sposób przenosisz na świecę własną wibrację i tworzysz z nią więź, oddajesz jej energię, którą ci zwróci.
Świece zapala się zapalniczką/zapalarką przeznaczoną tylko do tego celu (którą również nie zaszkodzi oczyścić) lub odpala od tzw. pustej świecy (świeca pusta służy wyłącznie do zapalania innych świec i nie jest przeznaczona do innych celów, w tym magicznych. Zapalamy ją czymkolwiek, używamy do zapalenia pozostałych świec, gasimy i odkładamy na kolejny raz).Należy unikać zapałek, zwłaszcza zawierających siarkę i fosfor, ponieważ pierwiastki te używane są w magii destrukcyjnej. Ponadto siarka od zawsze była poświęcona diabłu, zatem lepiej nie kusić losu. Jeśli mamy taką możliwość, możemy również odpalić świecę ogniem z ogniska, kominka, pieca.
Dobór świecznika to kwestia indywidualna. Ważne, by był stabilny. Na pewno przyda się kilka pojedynczych świeczników i jeden świecznik podwójny. Jeżeli postanowisz, że twoje świece będą się wypalały do końca, zaopatrz się w świecznik ze szkła żaroodpornego lub kamionki (świecznik szklany może eksplodować, gdy płomień świecy znajdzie się na wysokości jego krawędzi). Tak samo jak świecę, świecznik również możesz, a nawet powinieneś wykonać sam (np. wyrzeźbić, ulepić).
Świeca rytualna nie może być używana do żadnych innych celów, a raz zapalona w określonej intencji nie może służyć do innego rytuału. Świeca raz zapalona i użyta do jakiegoś celu nie może być użyta w magii. Najlepiej, jeśli zapalona świeca zgaśnie sama (wypali się do końca), ale jeśli musimy ją zgasić, używajmy do tego celu specjalnego stożka (gasidełka), kieliszka, słoika. Świec nie zdmuchujemy, ani nie gasimy palcami, aby nie rozwiać, ani nie stłumić zgromadzonego szczęścia (a także by nie obrazić duchów ognia). Zaklęcia położonego na świecy nie wolno zmieniać na inne (obowiązuje zasada – jedna świeca na jedno zaklęcie).
Świecę zapalamy w określonej intencji, a następnie czekamy na rezultaty. Czas oczekiwania może być różny – zależy, ile mamy w sobie energii i wiary. Pozostałości świecy rytualnej powierzamy żywiołom, np. poprzez zakopanie lub wrzucenie do rzeki.
Kolory Świec

Biała – ochrona i oczyszczenie z negatywnej energii, najbardziej uniwersalna świeca. Biała świeca jest zastępowana w rytuałach, kiedy brakuje nam tej o odpowiednim kolorze. Jest przydatna także w sytuacji, gdy nie wiesz, jakiego koloru świecę powinieneś użyć do danego rytuału/intencji. Ma zastosowanie w ochronie i służy poprawie zdrowia oraz relacji z innymi ludźmi.
Srebrna– Świecę srebrną upodobały sobie kobiety, zwłaszcza te księżycowe, bo ten kolor pracuje właśnie z tematem kobiecości i jest emanacją Archanioła Gabriela od komunikacji i dobrych relacji (ale także opieki nad dziećmi).
Szara– ma działanie oczyszczające i ukrywające, uśmierza niepokój i zamęt, neutralizuje wrogie siły. Służy do ochrony zdobytej pozycji społecznej, wpływów i władzy.
Czerwona– wzmacnia zdrowie i witalność, pobudza, daje energię. Świeca czerwona wcale nie jest symbolem miłości jak się mylnie uważa. To świeca, która wzmacnia wszelkie intencje. Zapalamy ją, żeby sprawić, by coś przebiegło szybciej. To kolor Marsa, więc ma w sobie energie agresji. Wzywamy przy tej świecy Archanioła Uriela.
Fioletowa– fioletowe świece wzmacniają każdy czar, ale szczególnej siły dodają czarom ochronnym i leczniczym. Kolor fioletowy polecany jest do medytacji, fioletowa świeca oznacza rozwój duchowy. To także kolor Archanioła Zadkiela – Anioła, który prowadzi nas i uczy, jeśli oczywiście jesteśmy otwarci na taką Wiedzę.
Złota/Żółta– Złota świeca bądź taka wykonana z prawdziwego wosku pszczelego utożsamia złoto i wszystko, co z nim symbolicznie związane: obfitość, sprawczość, energię Słońca. Tutaj można też wspomnieć świecę żółtą, która też symbolizuje Słońce, złoto i sprawczość. Żółtą, o dziwo, przywołujemy Archanioła Michaela, choć wszyscy kojarzą go raczej z niebieską poświatą. Żółty kolor to też emanacja Anioła Jofiela, który przynosi szczęście, złoto, synestezję, sztukę i piękno. Żółtą świecę palimy wtedy, gdy potrzebujemy sprawczości albo wsparcia natury. Można dodać nią sobie sil witalnych, choć lepsza do tego jest chyba świeca pomarańczowa.
Ciemnożółta, bądź piaskowa świeca wzywająca Anioła Sandalfona. Prosimy go o podłączenie do Źródła, żeby dostać inspirację. Pracuje z muzykami, bo jest patronem dźwięków.
Pomarańczowa– dodaje sił i optymizmu, uspokaja i napełnia pozytywną energią. Oczyszcza zarówno nasze ciało jak i rzeczy z negatywnych energii, które mogą się do nas przyczepić poprzez dotyk, a nawet tzw. „złe spojrzenie”. Przydatna przy depresji, epilepsji, wyczerpaniu.
Niebieska– Z niebieskich świec mamy dwie. Do ochrony i wzywania Archaniela Michaela czy Matki Boskiej służy jasnoniebieska. Z kolei kiedy potrzebujemy inspiracji i łatwości w nauce, warto zapalić świecę ciemnoniebieską. To kolor dwóch Aniołów: Jeratiela i Jeremiela.
Zielona– W przypadku zieleni, jest rozgraniczenie na odcienie. Najciekawszą ze świec zielonych jest złotozielonożukowa, czyli połyskliwa zieleń rodem z pancerzyka żuczków. Wzywamy za jej pomocą Obfitość i Anioły Prosperity, w tym Anioła Gadiela. Jeśli jednak nie znajdziemy takiej świecy w sklepie, można ją zastąpić ciemnozieloną i dołożyć złotą. Zieloną świecę, ale w jasnym odcieniu, odpalamy w intencji zdrowia, uzdrowienia. Ale nie chodzi tylko o uzdrowienie ciała, ale także poprawę relacji, wyleczenie konfliktów, energii w domu. Wzywamy wtedy Archanioła Rafaela i wskazujemy na co, na kogo ściągamy błogosławieństwa zdrowia.
Różowa– świeca symbolizuje Miłość i to za jej pomocą przywołujemy i wysyłamy miłość. To także odpowiednia komunikacja z Archaniołem Hanielem. Za Jego pomocą możemy kogoś otoczyć miłością. Ma łagodne, ale za to potężne działanie. Mowa tutaj o delikatnym różowym. Są bowiem świece o jaskrawym różowym kolorze zwanym magenta i to jest kolor Archanioła Metatrona, który daje bardzo wysoki promień świadomości. Świeca w Jego kolorze pomaga przyspieszyć pewne procesy.
Brązowa– kojarzy się z ziemią i z posiadaniem majątku ziemskiego, dlatego należy ją palić zawsze, kiedy w grę wchodzi chęć przyciągnięcia do siebie korzyści nie tylko finansowych, ale ogólnie – materialnych. Podobno chroni dom, zwierzęta i rośliny. Stosowana jest do zaklęć mających na celu odnalezienie zagubionych przedmiotów.
Czarna– Świecy czarnej używa się podczas kończenia jakichś procesów, odcinania. To także świeca używana w rytualistyce egzorcyzmu. Symbolizuje zwycięstwo Światła nad Ciemnością. Czasem stosuje się ją podczas oczyszczania mieszkań albo podczas regresu.

Interpretacja płomienia świecy
Na wstępie każdego zaklęcia, rytuału czy prośby należy bacznie obserwować płomień świecy. Pozwoli to stwierdzić, czy nasze zaklęcie zadziała, czy nasza intencja jest właściwa, czy sprzyjają nam odpowiednie moce. Dopiero po dłuższej obserwacji płomienia i zyskaniu pewności, że wszystko jest w porządku, możemy przystąpić do wykonywania zaklęcia lub rytuału. Świece posiadają swój własny „język” wyrażany poprzez taniec płomienia, kierunek płomienia i dymu, trzask płonącej świecy i pękanie wosku. Osoby doświadczone mogą pokusić się o dokładną analizę zachowania świecy w czasie rytuału. Tutaj jednak zajmiemy się najbardziej podstawowymi znakami, jakie mogą dawać świece.
Silnym płomieniem – oznacza, że moce, które przyzywasz, przybywają i zaczynają działać w kierunku tego, o co prosisz.
Słabym płomieniem – oznacza, że być może zaistniało wiele przeszkód na drodze do spełnienia tego, o co prosisz. Niech świeca wypali się do końca i następnego dnia należy rytuał powtórzyć od nowa.
Płomień skacze lub drga – znaczy, że energia przebiega falowo w obie strony. Może też oznaczać działanie silnych emocji (u prowadzącego rytuał) lub obecność chaotycznych energii.
Kolorowym płomieniem – kolorowy płomień może oznaczać, że salamandra (bogini ognia) chce nam przekazać poprzez kolor jakąś wiadomość. Wtedy należy zobaczyć, co dany kolor oznacza i odczytać przesłanie.
Gdy świeca gaśnie na początku rytuału – jest to znak, że nie jest to dobry czas dla ciebie na przeprowadzenie tego rytuału. Dlatego najlepiej odczekać 28 dni i zrobić ponowne podejście.
Jeśli świeca migocze – może to oznaczać obecność duchów.
Gdy świeca przewraca się i płonie cała – najgorszy znak, jaki może być dany przez płomienie świec. Świadczy o tym, że zaklęcie na pewno się nie uda, a na dodatek osoba, dla której wykonujemy rytuał jest w dużym niebezpieczeństwie. Natychmiast trzeba przerwać rytuał i zastosować magię ochronną.
Reguł dotyczących palenia świec jest oczywiście o wiele więcej, w tym artykule przedstawiłam tylko najważniejsze. Z mojego doświadczenia wynika, że w przypadku spraw wielkiej wagi warto jest zapalić białą świecę i obserwować ją w trakcie przesyłania prośby do sil wyższych. Gdy potrzebujemy pomocy w kwestiach duchowych, biała świeca doda nam otuchy, uspokoi swoim płomieniem. Będzie jak milczący towarzysz, łącznik z wyższymi światami.
Comments